Hlavní stránka > Aktuality > Výkup aut: na co si dát pozor, abyste při prodeji auta nenaletěli
  • 24.09.2019

Výkup aut: na co si dát pozor, abyste při prodeji auta nenaletěli

Po rozhodnutí, že prodáte své staré auto, přichází otázka, jak svůj vůz prodat co nejrychleji a za co nejvyšší částku. Možností je několik a každá má své nevýhody. Dát si vlastní inzerát je na dlouho, navíc potřebujete mít dost času na předvádění auta zájemcům, potom řešit administrativu…

Druhá varianta je autobazar. Buď můžete dát auto do komise, nebo ho můžete zkusit prodat za hotové. V takovém případě se musíte smířit s o něco nižší částkou, než byste možná dostali při prodeji na vlastní pěst, ale dostanete je v podstatě ihned. A na rovinu, i když prodáváte na inzerát, musíte často jít s cenou dolů, abyste vůbec prodali.

Výkup auta za hotové

Prodat auto v autobazaru za hotové peníze se zdá jako nejlepší řešení, kterým ušetříte čas i nervy. A obvykle to tak také je, pokud autobazar hraje podle pravidel. Je proto dobré vědět, jak by měl prodej auta proběhnout.

  1. Ocenění auta

Největší zádrhel při prodeji auta je určitě stanovení ceny. Vy máte nějakou představu, ale autobazar jde obvykle s první nabídkou o dost níž. Než začnete jednat s konkrétní firmou, zjistěte si, za kolik se prodávají vozy podobné vašemu automobilu a od ní odečtěte rozumnou provizi pro autobazar. Na takové částce byste se s pracovníkem měli sejít. Jestli vám bude nabízet výrazně méně, zkuste si cenu ověřit v jiném autobazaru.

  1. Jaké služby autobazar nabízí

Prodej auta je spojen s administrativou, která se musí zařídit. Musí se zajistit evidenční kontrola vozidla (400 Kč) a přepis na nového majitele (800 Kč), později ještě zrušit povinné ručení. Dobré autobazary nabízí automaticky vyřešení papírování kolem přepisu za vás na vlastní náklady, čímž vám ušetří čas. Obvykle jen podepíšete plnou moc (s ověřeným podpisem za 30 Kč na Czechpointu). Jestliže si autobazar účtuje provizi a tohle všechno si musíte zařídit s kupujícím sami, není to úplně v pořádku.

  1. Za převod vozidla ručí prodávající

Ze zákona by měl být prodávaný vůz přepsán na nového majitele do 10 pracovních dnů od podpisu smlouvy. Jestli se tak nestane, případná pokuta může být až 50 000 Kč a dostane ji prodávající, tedy vy. Je na místě si po týdnu od prodeje ověřit, že je automobil přepsaný na nového majitele. Jestli to autobazar neudělal, přestože byl přepis v balíčku nabídnutých služeb, urgujte to. Nebo si sjednejte schůzku a jeďte vůz přepsat s pracovníkem autobazaru.

 

Prodej auta není úplně snadnou záležitostí. Jestli chcete prodat vůz autobazaru, měla by to být firma spolehlivá, důvěryhodná. Dejte na doporučení známých, na recenze klientů, vybírejte autobazar, který má dobré jméno. Takový, co vám poskytne služby navíc a nesnaží se na vás jen vydělat.

 

CHCI PRODAT VŮZ

Potřebujete prodat váš vůz, Chcete vědět, kolik za něj dostanete? Potřebujete poradit?
Vyplňte kontaktní formulář, ozveme se vám do 24 hodin.